Hububat Bakliyat Yağlı Tohum ve Mamulleri Projesi

Hububat Bakliyat Yağlı Tohum ve Mamulleri Projesi

Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri sektörü, büyük ölçüde işlenmiş gıda ürünlerini kapsamaktadır. Tarımsal ürünler içinde önemli bir yere sahip olan sektör, uluslararası gıda standartları ile Türk Gıda Kodeksine uygun biçimde ve şık ambalajlarda üretim yapmaktadır. Sektörün başlıca ürünleri olarak, şekerli mamuller (her çeşit şekerleme, helva, lokum, çiklet vb.), kakaolu mamuller (çikolata, kakaolu gıdalar vb.), değirmencilik ürünleri (buğday unu vb), pastacılık ürünleri (bisküvi, gofret, kek, makarna vb.), bitkisel yağlar (ayçiçeği yağı, margarin vb) ve baharatları (anason, rezene, kişniş vb.) saymak mümkündür. TİM’in (Türkiye İhracatçılar Meclisi) Sektörel sınıflandırmasına göre, ihracat değerleri açısından tarım kategorisindeki en büyük alt sektördür.

Projeyle Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri ihracatı yapan firmalarımızın, rekabet güçlerinin artırılarak hızla gelişen dünya pazarından daha fazla pay alması amacıyla değer zinciri kapsamındaki uygulamaların anlaşılması ve geliştirilebilir yönlerin tespit edilmesi amaçlanmaktadır.

Projenin genel hedefi, kümelenme yaklaşımını esas alan yerel dinamiklerin harekete geçirilmesine olanak sağlayarak işbirliği kuruluşlarının önderliğinde Hububat Bakliyat sektöründe faaliyet gösteren firmalar için ihracatlarını geliştirme ve uluslararası pazarlarda rekabet güçlerini arttırmaktır.

 

PROJE DETAYLARI

Proje Kodu: 10.UR-GE.046

Proje Başlangıç Tarihi: Ocak 2011

Proje Süresi: 36 Ay

İlgili Birim: Hububat Koordinasyon Şubesi

Proje Sorumlusu: Umut Ermiş

KÜME FİRMALARI